Kurban Bayramı ve Veganlık

Kurban Bayrami ve Veganlik

Kurban Bayramı

2022 yılının kurban bayramı vegan olanlar için diğer günlerden çok daha farklı olmayan şekilde geçti. Benim için tek fark bazı vegan olmayanların kurban karşıtı paylaşımlarına daha fazla maruz kalmak oldu. Bu yüzden bu yazımı, kurban bayramına karşı duruşunu ağzında köfte ile açıklayan kişilere yönelik hazırladım.

Kurban bayramı insanını 3’e ayırdım. 1- Veganlar (doğal karşı çıkanlar). 2- Vegan olmayıp kurban kesenler. 3- Vegan olmayıp kurbana karşı çıkanlar. Aynı 3’lüyü Çin’deki köpek yeme festivali için de kullanabiliriz. 3. grup bazen o kadar ateşli karşıt olabiliyor ki, veganlardan bile daha çok aktivizm yapabiliyorlar. Bu yazının amacı da o kitleyi vegan yapabilmek aslında 🙂

Karşıtlık Politik mi?

Herkes yediği etin nereden geldiğini hemen hemen biliyordur. Ağaçta yetişmediğini biliyoruz en azından. Kurban bayramında da aynı uygulama mevcut. Hayvanlar, şaşırtıcı olacak belki ama Kurban Bayramında da aynı mezbahalarda olduğu gibi kesiliyor(!). Evet maalesef. Mezbahaya gitmiş biri olarak bu gerçekle yüzleştireyim sizi. “Mezbahalarda hayvanlar öldürülüyor”. Her iki durumda da hayvanlar tarafında sonuç aynı. Bu yüzden kurban bayramı ve mezbaha karşılaştırmasında hayvanlar açısından bir fark göremiyorum.

Aslında bu insanların karşı çıktığı bir canlının dini ritüeller nedeniyle “kurban edilmesi” kavramı. Gerçekte burada bir sınıflaşma söz konusu. Son yıllarda Türkiye’de epey sık rastladığımız kutuplaşmanın dışa vurduğu yerlerden birisi de bu aslında. Anti-AKP kesimin bayram mesajlarında “buradan kesiniz” diyerek ağaca bağlı koyunun ipinin kesilmesini işaret ettiği paylaşım bu “taraf belli ediciliği” gözler önüne seriyor. Hayvan hayatı ne yazık ki burada da insanlar tarafından kullanılıyor, değersizleştiriliyor. “Buradan kesiniz” fotoğrafını atan kişi akşam pirzolasını kemirirken aradaki bağlantıyı kurmak istemiyor. Hatta vegan olan kişilerle de çoğunluğu normal zamanlarda dalga geçiyorlardır. Hayatın zevklerinden mahrum kaldıklarını ya da bazı saçma sağlık sorunlarını öne sürerek yemek zorunda olduklarını belirtiyorlardır. En azından benim çevremdekiler öyle. Vegan olmanın daha sağlıklı olduğu yönündeki yazımın linki için tıklayın.

Peki, gerçekten ne uğruna öldükleri hayvanların umurunda mıdır? Burada hayvanları özne konumuna getirdiğinizde ne için öldükleri çok da umurlarında değildir eminim. Hatta “ya varsa” düşüncesiyle ben olsam kurban edilmeyi sırf kolum güzel diye öldürülüp yenecek olmaya tercih ederdim. Bu tarz yaklaşımları vikinglerden biliyoruz aslında. Savaş öncesi Odin’in yardımını istemek için kurban edilmeye gönüllü insanlar varmış (en azından dizide vardı). Bu yüzden hissedebilen tüm hayvanların yaşam hakkı olduğu gerçeğini kendi politik duruşunuzdan bağımsız kabul etmeliyiz. Hayvan sömürüsüne her daim karşı durmalıyız. Vegan olursak da sömürüye karşı büyük bir adım atmış oluruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*