Hakkımda

oğuzcan kınıkoğlu kimdir

Oğuzcan Kınıkoğlu Biyografi

Herkese Merhaba. Ben Oğuzcan Kınıkoğlu. 1988 Ankara doğumluyum. 2018 yılında iç hastalıkları uzmanı olarak zorunlu hizmetimi yapmak için doğasına hayran kaldığım Artvin, Yusufeli’ne taşındım. Öncesinde 30 yıldır İstanbul’da yaşıyordum. Temmuz 2022 itibariyle İstanbul’a geri döndüm. Aralık 2021’de girdiğim sınavda başarılı olarak Kartal Lütfü Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesinde Tıbbi Onkoloji dalında ihtisasıma başladım.

Nasıl Vegan Oldum?

Kendimi her zaman hayvansever olarak nitelendirmiştim. Küçükken karıncalarla oynar, toprağı kürekle kazarken solucanlar incinmesin diye her kürek vurduktan sonra toprağa bakardım. Hayvanseverliğimin o dönemlerde hayvan seçerlik olduğunu bilmezdim. Bahçedeki köpeklerimle oynadıktan sonra evde köfte yerdim.

14 yaşındayken bir gün ailemle yemek yediğimiz esnada etli dolma yemek istemediğimi, bunun hayvanların ölümüne yol açtığını söylemiştim. “Ye çabuk yemeğini” tepkisiyle karşılaştıktan sonra hayvan sömürüsüne tam anlamıyla karşı durmaya başlamam üniversite yıllarını buldu.

Çok sevdiğim ve hayatın her anında kendime uyarlamaya çalıştığım bir felsefe vardır. Mill’s Harm Principle. Basitçe “başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadan yapılan her davranış ahlakidir” ilkesine dayanan bir akım. Hayatta yaptığım davranışların ve aldığım kararların bu ilkeyle uyuşmasına dikkat ederim. İnsanlar ve düşünceler hakkında yargılarda bulunmadan önce ahlaki mi değil mi diye kendi kendime sorarım. Bu benimsediğim görüş vegan olmamda büyük bir rol oynamıştır.

Hayvan Deneyleri İle Tanışmam

Hayvan deneyleri ile tıp fakültesi 1 ya da 2. sınıfta tanıştım. İnsan merkezcil olması, hayvanların yaşam haklarını gasp etmesi ve bilimsel anlamda işe yarayışlarının tartışmalı olması nedeniyle bu konu hakkındaki aktif çalışmalarım 2018 yılında başladı. Hayvan deneyleri hakkında yazılar ve bilimsel makaleler yazdım. Şu anda üzerinde çalıştığım bir kitap da var.

Türkiye’de Vegan Doktor Olmak

Veganlık, bireysel olarak hayat felsefesi edinmiş olmamın yanında aynı zamanda meslektaşlarımla sürekli fikir alışverişinde bulunduğum bir konu. Komplike sorulardan, proteinini nereden alıyorsun tarzı sık sorulan sorulara kadar belki her gün onlarca kişiyle konuşmak durumunda kalıyorum. Merak edenlerle bildiklerimi paylaşıyorum, dalga geçip gülenlerin mutluluğuna ortak oluyorum. Vegan olmanın sağlıksız olduğunu düşünen insanlara meslek hayatımda, vegan olmanın daha sağlıklı olduğunu bilimsel verilerle ve çalışmalarla elimden geldiğince göstermeye çalışıyorum.

Yaptıklarım ve yapacaklarım belki bir şey değiştirmeyecek. Ancak önemli olan sonuç değil; sonuca giderken izlediğimiz yol. O yüzden şimdilik değirmenlere karşı savaşmaya devam.

Sevgiyle kalın,

Oğuzcan Kınıkoğlu.

10.06.2019 Artvin/ Yusufeli

15.07.2022 istanbul/ Sarıyer